History

Making History Across Alabama

Established 1929

Alabama FFA Leadership

Past FFA State Advisors
1930-1946 R.E. Cammack
1946-1957 J.C. Cannon
1957-1970 T.L. Faulkner
1970-1972 B.P. Dilworth
1972-1975 H.W. Green
1975-1982 J.C. Hollis
1982-2000 C.W. Reed
2000-2008 Troy D. Newton
2008-2010 Mickey Humphries
2010-2012 Collie Wells
2012-2019 Jacob Davis
Past FFA Assistant State Advisors
1934-1936 P.C. Brook
1936-1938 H.F. Gibson
1938-1943 A.L. Morrison
1943-1944 C.L. Scarbrough
1944-1946 L.L. Sellers
Past FFA Executive Secretaries
1946-1949 C.L. Scarbrough
1949-1957 T.L. Faulkner
1957-1959 J.L. Dailey and E.L. McGraw
1959-1960 J.L. Dailey and Byron F. Rawls
1960-1964 Byron F. Rawls
1964-1967 H.N. Lewis
1967-1982 C.W. Reed
1982-2000 Troy D. Newton
2000-2004 Ben Scheierman
2004-2011 Jacob Davis
2011-2017 Philip Paramore
2017-Present Andy Chamness

Alabama FFA Officers

Past National Officers from Alabama
(Jerry Batts and Jennifer Edwards served as National FFA Secretary; the other officers were Southern Region Vice President.)

 

1. 1938-1939 Bradley Twitty, Cherokee
2. 1968-1969 Jerry Batts, Clements
3. 1971-1972 Sammy Peebles, W.S. Neal
4. 1975-1976 Elton Bouldin, Crossville
5. 1985-1986 Robert Weaver, Falkville
6. 1986-1987 Jayme Feary, Falkville
7. 1989-1990 Brad Lewis, Elkmont
8. 1991-1992 Shane Black, Clements
9. 1995-1996 Clara-Leigh Horn, Ashville
10. 1996-1997 Charlie Jones, Billingsley
11. 1997-1998 Amber Miller, Louisville
12. 2000-2001 Jennifer Edwards, Gaston
13. 2006-2007 Jennifer Himburg, Ariton
14. 2012-2013 Wiley Bailey, Sand Rock
15. 2013-2014 Jackson Harris, Eufaula
16. 2018-2019 Jordan Stowe, Enterprise
Past Alabama FFA State Officers | 2010-2019
2010-2011
President Elizabeth Wilson, Jacksonville
Vice President Jackson Harris, Eufaula
Secretary Carley McWilliams, McAdory
Treasurer Allison Meeks, Geraldine
Reporter Becky Almquist, Enterprise
Sentinel Will Wright, Rogersville
2011-2012
President Kathryn Ray, Montevallo
Vice President Lauren Gray, Red Bay
Secretary Lydia Urick, Falkville
Treasurer Justin Miller, Sand Rock
Reporter Megan Saunders, Geneva
Sentinel Brandon Russell, McAdory
2012-2013
President Josh Williams, Douglas
Vice President Dawn Turner, Enterprise
Secretary Lucinda Daughtry, Smiths Station
Treasurer Abby Himburg, Ariton
Reporter Luke Knight, Wadley
Sentinel Nikki Giba, Cherokee
2013-2014
President William Norris, Wetumpka
Vice President Bailey Sims, Marbury
Secretary Hayden Whittle, Geneva
Treasurer Shelby Windham, Ariton
Reporter Kelsey Faulkner, Ardmore
Sentinel Alyssa Hutcheson, Red Bay
2014-2015
President Will Graves, Cleveland
Vice President Levi Colquitt, Marbury
Secretary Lacey Newman, Reeltown
Treasurer Cody Maddox, Geraldine
Reporter Clay Tew, G. W. Long
Sentinel Colten Farley, White Plains
2015-2016
President Wade Gossett, Hokes Bluff
Vice President Jordan Stowe, Enterprise
Secretary Cassidy Catrett, Brantley
Treasurer Anna Pollard, Jacksonville
Reporter Ivy Harbin, West Limestone
Sentinel Whitney Hamby, Ohatchee
2016-2017
President Sierra Goodwin, Danville
Vice President Ethan Mobley, Red Bay
Secretary Ben Castleberry, Pell City
Treasurer Becky Hawkins, Eufaula
Reporter Hannah Black, Arab
Sentinel Torran Smith, Reeltown
2017-2018
President Cameron Catrett, Brantley
Vice President John Crawford, A.P. Brewer
Secretary Gracen Sims, Marbury
Treasurer Jasey Black, Clements
Reporter Will Jordan, Clay Central
Sentinel Bryce Hendricks, Enterprise
2018-2019
President Summer Parker, Enterprise
Vice President Maggie Edwards, Woodland
Secretary Matthew Wilson, Horseshoe Bend
Treasurer Ethan Phillips, Dadeville
Reporter Preston Hughes, East Lawrence
Sentinel Kalyn Rouse, Skyline
Past Alabama FFA State Officers | 2000-2009
2000-2001
President Lybbi Stiefel, White Plains
Vice President Heath Moorehead, G.W. Long
Secretary Thomas Hall, Isabella
Treasurer Brad Woodard, Corner
Reporter Michael Holcomb, Fairhope
Sentinel Rocky Oliver, Sand Rock
2001-2002
President Grace Smith, Billingsley
Vice President Devin Dotson, Red Bay
Secretary Alyson Johnson, Geraldine
Treasurer Dennis Busby, Kinston
Reporter Ashley Green, New Brockton
Sentinel Jarrod Smitherman, Isabella
2002-2003
President Chris Randolph, Jacksonville
Vice President Toni Deason, Woodland
Secretary Jennifer Himburg, Ariton
Treasurer Crystal Bradley, Gaston
Reporter Daniel Ganus, Leroy
Sentinel Cody Eiland, Eufaula
2003-2004
President Brittany Beasley, Gaston
Vice President Whitney Griffin, Lineville
Secretary Hannah Beam, Geraldine
Treasurer Joanna Stewart, Woodland
Reporter Ashleigh Butts, Leroy
Sentinel Alex Popwell, Marbury
2004-2005
President Matt Barton, Gaston
Vice President Katie Gann, Cherokee
Secretary Marc Manning, Billingsley
Treasurer Alicia Butts, Leroy
Reporter Bradley Camp, Geraldine
Sentinel Michael Roach, Spring Garden
2005-2006
President Jordan Hamilton, Sand Rock
Vice President Brooke Heade, Marbury
Secretary Matt Wilson, Jacksonville
Treasurer Jared Beasley, Gaston
Reporter Karen Baggett, Lawrence County
Sentinel Kimberly Henderson, Enterprise
2006-2007
President Salora Wright, Clements
Vice President Travis McGowin, Billingsley
Secretary W. Brandon Smith, Slocomb
Treasurer Jerika Buttram, Geraldine
Reporter Justin Posey, Montevallo
Sentinel Caleb Colquitt, Marbury
2007-2008
President James Paul Bailey, Sand Rock
Vice President McKenzie Crabtree, East Limestone
Secretary Brendon Boyd, Marbury
Treasurer Scottie Hunter, Billingsley
Reporter Melody Murrell, Red Bay
Sentinel Leah Blalock, Daphne
2008-2009
President Zachary Jones, Spring Garden
Vice President Brandy Feltman, Oakman
Secretary Michelle Vasbinder, Enterprise
Treasurer Raven Buchanan, Wilcox Central
Sentinel Anna Leigh Peek, West Limestone
2009-2010
President Hunter Garnett, Danville
Vice President Mary Helen Jones, Wetumpka
Secretary Wiley Bailey, Sand Rock
Treasurer Kacey Colquitt, Marbury
Reporter Patrick Howard, McAdory
Sentinel Joey Stabler, Daphne
Past Alabama FFA State Officers | 1990-1999
1990-91
President Marie Rush, Lineville
Vice President Richard D. Scott, R.C. Hatch
Secretary Stephen Kiser, Spring Garden
Treasurer Michael A. Reeser, Calera
Reporter Joe Baxter, Fruitdale
Sentinel Rebecca Birdsong, Hartford
1991-92
President Brandon Abbott, Arab
Vice President Jerie Browning, Central Coosa
Secretary John Clement, Tanner
Treasurer Tony Simmons, Rehobeth
Reporter Nina Weston, Paramount
Sentinel Chris Null, McAdory
1992-93
President Casey Mattox, Collinsville
Vice President Clara-Leigh Horn, Ashville
Secretary Kary Luken, West End
Treasurer Tommy Hutchins, Meek
Reporter Will Glover, G.W. Long
Sentinel Tim Wood, W.S. Neal
1993-94
President Jamie Brothers, Douglas
Vice President April Wise, Geraldine
Secretary Holly Stinson, Elba
Treasurer Charlie Jones, Billingsley
Reporter Norman Atkins, Jr., Paramount
Sentinel Elizabeth Ellis, W.S. Neal
1994-95
President Jason Stone, Kate Duncan Smith, D.A.R.
Vice President Heath Hughes, G.W. Long
Secretary Carla Moore, Billingsley
Treasurer Jeremy Douglas, W.S. Neal
Reporter Kenny Smith, McAdory
Sentinel Jeremy Simpson, Bibb County
1995-96
President Amber Miller, Louisville
Vice President Dennis Fuqua, W.S. Neal
Secretary Michael Manning, Billingsley
Treasurer Rachel Hawes, Woodland
Reporter T.J. Odom, Citronelle
Sentinel Chad Chaney, Sylvania
1996-97
President Whitney Wood, Wetumpka
Vice President Nick Mitchell, Douglas
Secretary Shay Jones, Billingsley
Treasurer Beau Ashley, Gaston
Reporter Josh Henderson, Samson
Sentinel Tracey Alexander, J.U. Blacksher
1997-98
President Bryce Ulrich, Jacksonville
Vice President Christine Simmer, Montevallo
Secretary Jennifer Edwards, Gaston
Treasurer Laina McWhorter, West End
Reporter Leigh Kelley, Elba
Sentinel Dexter Curry, Fairhope
1998-99
President Nathan Dewberry, Lineville
Vice President Dustin John Kittle, Geraldine
Secretary Vanessa Kretzschmar, Cleveland
Treasurer Lonny Jackson, Eufaula
Reporter Jeanie Edwards, Wetumpka
Sentinel Matt Parnell, Leroy
1999-2000
President Josh Dozier, Marbury
Vice President Josh P. Johnson, Jacksonville
Secretary Lisa Jividen, Geraldine
Treasurer Tremayne Wilson, Billingsley
Reporter Alisha Turnbull, Lexington
Sentinel Andrea Hill, W.S. Neal
Past Alabama FFA State Officers | 1980-1989
1980-81
President William Phillip Holland, Holtville
Vice President Morris Baker, Eutaw
Secretary Warner Smith, Collinsville
Treasurer Michael Chapman, Woodland
Reporter Donald L. Dekle, Cottonwood
Sentinel Brian Glenn, West Morgan
1981-82
President Barry Watts, Eclectic
Vice President Walt Hall, Highland Home
Secretary Jeff Parmer, Russellville
Treasurer Tim White, Ider
Reporter Don Green, Thorsby
Sentinel Terrell Herzig, Oakman
1982-83
President Robert Weaver, Falkville
Vice President Patrick Tucher, Kate Duncan Smith D.A.R.
Secretary David Noles, Tallassee
Treasurer John Meacham, Elba
Reporter Tracy James, Montevallo
Sentinel Paul Pinyan, Holly Pond
1983-84
President Jayme Feary, Falkville
Vice President Jess L. Drummond, Walker
Secretary M. Wayne Wootten, Sylvania
Treasurer C. Tom Whitehead, Brantley
Reporter Steve D. Martin, Auburn
Sentinel Terry Joe Holder, West Blocton
1984-85
President Lamar White, Auburn
Vice President Norman Mason, Rogersville
Secretary Jack Brewer, III, Citronelle
Treasurer Waller Martin, Luverne
Reporter Denise Smith, Arab
Sentinel Maury Minton, Walker
1985-86
President Jody Brewer, Citronelle
Vice President David Parmer, Russellville
Secretary Thomas Spencer, Auburn
Treasurer Greg Smith, Pleasant Home
Reporter Mike Dunkling, West Blocton
Sentinel Phillip Hudson, West Point
1986-87
President Brad Lewis, Elkmont
Vice President Bronwyn Bishop, Woodland
Secretary Ricky Dorman, Luverne
Treasurer Merle G. Flowers, Section
Reporter Michael Kaiser, Foley
Sentinel Denny Johnson, Livingston
1987-88
President Curt Lee, Jasper
Vice President Keith Phillips, G.W. Long
Secretary Brian Petty, Falkville
Treasurer Alan Smith, Attalla
Reporter Brad Weaver, Citronelle
Sentinel Tom Whatley, Beauregard
1988-89
President Kim Sanders, Marbury
Vice President Shane Black, Clements
Secretary Mindy Stringer, Castleberry
Treasurer Kelvin Whitaker, Kate Duncan Smith D.A.R.
Reporter Chris Cone, Cleveland
Sentinel Beckie DeBruler, Daleville
1989-90
President Kevin Webb, Rehobeth
Vice President John Gladden, Attalla
Secretary Delicia Carey, Paramount
Treasurer Christy Dison, Elkmont
Reporter Sally Spratlin, Woodland
Sentinel Scott Schneider, Citronelle
Past Alabama FFA State Officers | 1970-1979
1970-71
President Bill Cofield, Woodland
Vice President Herbert Brown, Evergreen
Secretary Kenny Marrow, Red Bay
Treasurer Jimmy Hayes, Goodwater
Reporter Frankel Hunnicutt, Kennedy
Sentinel Joel Jones, Elba
1971-72
President Carl Shewbart, Speake
Vice President Johnnie Wood, Wetumpka
Secretary John Patterson, J.B. Pennington
Treasurer Joel Ellis, Enterprise
Reporter Randall Smith, Crossville
Sentinel Earnest Gabel, Fairhope
1972-73
President Steve Fowler, Wicksburg
Vice President Roger Page, Red Bay
Secretary Terry Johnson, Geraldine
Treasurer Tim DeLoach, Weogufka
Reporter Ronald Turner, Citronelle
Sentinel Clifton Homan, Gordo
1973-74
President Elton Bouldin, Crossville
Vice President Albert F. Blankenship, Stanhope Elmore
Secretary Pat Jones, Gurley
Treasurer Spencer L. Means, Carver (1st African American State Officer)
Reporter Kenny Brown, Evergreen
Sentinel Kenneth M. Spivey, Enterprise
1974-75
President Paul Stanfield, Isabella
1st Vice President Eddie Blizzard, Scottsboro
2nd Vice President Danny Williamson, W.S. Neal
Secretary John Summerford, Falkville
Treasurer Hamp Tew, Florala
Reporter Ric Payson, Stanhope Elmore
Sentinel George Cargile, Millport
1975-76
President Bill Gibson, Curry
1st Vice President Gary Mitchell, Weogufka
2nd Vice President Dennis Adams, W.S. Neal
Secretary Franklin Dawson, Florala
Treasurer Eric Summerford, Falkville
Reporter Ronnie Day, Pisgah
Sentinel Tom Cardwell, Notasulga
1976-77
President Mike Bradford, Scottsboro “A”
1st Vice President Marvis Futral, Eclectic
2nd Vice President Pamela Tate, Mary G. Montgomery (First Female State Officer)
Secretary David Hicks, Russellville
Treasurer Jimmy Veazey, Isabella
Reporter Tolton Anderson, Cottonwood
Sentinel Chris Green, J.B. Pennington
1977-78
President David O’Shields, Anniston
Vice President David Granger, Eclectic
Secretary Steve Carter, Troy
Treasurer John Lawrence Baker, Eutaw
Reporter Tony Nafe, Rogersville
Sentinel Ed Day, Maplesville
1978-79
President Stephen A. Cobb, Jacksonville
Vice President Jim Baker, Eutaw
Secretary Patti Dunn, Smiths Station
Treasurer Demetrius Daniel, Wedowee
Reporter Coleman A. White, Curry
Sentinel Greg Chandler, Rogersville
1979-80
President David McCall, Opp
Vice President Kay Bozeman, Berry
Secretary Philip Paramore, Notasulga
Treasurer Harold Hamilton, Rogersville
Reporter Brian Townsend, Ider
Sentinel David Warr, W.S. Neal
Past Alabama FFA State Officers | 1960-1969
1960-61
President Larry Justice, Geneva
Vice President Bob Vick, Camden
Secretary Noel Chambless, Blountsville
Treasurer Jimmy Collins, LaFayette
Reporter David Page, Vina
1961-62
President Jimmy Barnes, Sulligent
Vice President Jimmy Golson, Autaugaville
Secretary Alvie Smith, Sparkman
Treasurer Billy Powell, Leroy
Reporter Glenward Spivey, Blue Springs
1962-63
President Billy Henderson, Straughn
Vice President Jerry Brown, Butler
Secretary Dickey Winsette, Hazel Green
Treasurer Paul Dick, Ashland
Reporter Bryan Bain, Carrollton
1963-64
President John Varner, Wetumpka
Vice President Mickey Humphries, Reeltown
Secretary Jimmy Maxwell, Union Spring
Treasurer Elwood Overstreet, Jackson
Reporter Barry Siniard, West Limestone
1964-65
President Jimmy Cravey, Florala
Vice President Ronnie Mathis, Sparkman
Secretary Buddy Brawley, Gurley
Treasurer Frankie Cobb, Odenville
Reporter Buddy Scott, Maplesville
1965-66
President Harrell Day, Five Points
Vice President Don Driver, Gordo
Secretary Huey Givens, Newville
Treasurer Bill Roberson, Town Creek
Reporter Johnny Ward, Evergreen
Sentinel Jimmy Pate, Sand Rock
1966-67
President Jerry Batts, Clements
Vice President Bruce Teal, Douglas
Secretary Hugh Finlay, Goshen
Treasurer Boyd Little, Fairhope
Reporter Boyd Koon, Gordo
Sentinel Tommy Wilson, Holtville
1967-68
President Bruce Brand, Wetumpka
Vice President Jerry Holcomb, Section
Secretary Miles Covin, Evergreen
Treasurer Laymon Phillips, Clio
Reporter Henry Kennemur, Phil Campbell
Sentinel Jeffrey Clary, Akron
1968-69
President Barry Cofield, Woodland
Vice President Joe Carmichael, Enterprise
Secretary Roger Waller, Evergreen
Treasurer Lynn Russell, Boaz
Reporter Ben Holifield, Marion
Sentinel Steve Emerson, Haleyville
1969-70
President Sammy Pebbles, W.S. Neal
Vice President Tim Lee, Falkville
Secretary Jamey Clary, Akron
Treasurer Gary Hall, Opp
Reporter Steve Holcomb, Section
Sentinel Robert Fowler, Weogufka
Past Alabama FFA State Officers | 1950-1959
1950-51
President Winford Collier, Wetumpka
Vice President John Sherrer, Orrville
Secretary Reuben Finney, Five Points
Treasurer Paul Copeland, Arab
Reporter Kenneth Landers, Leighton
1951-52
President Joe Broadwater, Tanner
Vice President James Allen, Kinston
Secretary Jack Lasseter, Southside
Treasurer Edwin Johnson, Flomaton
Reporter Thomas Terry, Moundville
1952-53
President Winford Davis, Milltown
Vice President Millard Latham, Palmetto
Secretary Bob Molette, Orrville
Treasurer Charles Wall, Hayden
Reporter Roy Sims, Enterprise
1953-54
President Ralph Barrett, Corner
Vice President Cameron Lyle, Eclectic
Secretary Bryant Byrd, Beulah
Treasurer Kenneth Copeland, Boaz
Reporter Douglas Rigney, Millry
1954-55
President Garland Bond, Greensboro
Vice President Roy Boyd, Ramer
Secretary Jerdan Bullard, Red Bay
Treasurer David Wilson, Grove Hill
Reporter George Johnson, Pell City
1955-56
President Neil Bain, Carrollton
Vice President Ellis Burgess, Jemison
Secretary Bob Wise, Kinston
Treasurer Leon Dykes, Jackson
Reporter Terrell Taylor, Ider
1956-57
President Ronald Rogers, Prattville
Vice President George Guess, Jr., Stevenson
Secretary Johnny Jenkins, Geneva
Treasurer Lawrence Lipscomb, Foley
Reporter Jacky Pennington, Sulligent
1957-58
President Robert Helms, Grove Hill
Vice President Haniel Croft, Andalusia
Secretary Charles McCay, Locust Fork
Treasurer Billy Steele, Curry
Reporter Roscoe Johnston, Isabella
1958-59
President Buddy Farrington, Dadeville
Vice President Charles Turner, Geneva
Secretary Lavaughn Johnson, Jacksonville
Treasurer Herman Majors, Orrville
Reporter Scotty Carson, Aliceville
1959-60
President Delmar Wiggins, Straughn
Vice President Pryor Murphree, Prattville
Secretary Gary Winset, Hazel Green
Treasurer Larry Williams, Jasper
Reporter Rich Pearson, Leroy
Past Alabama FFA State Officers | 1940-1949
1940-41
President L.C. Fitzpatrick, Gaylesville
Vice President A.F. Caley, Orrville
Secretary Martin Ables, Fyffe
Treasurer Leon Estes, Fayette
Reporter Page Kelley, Hartford
1941-42
President Francis Nicholas, Frisco City
Vice President Lloyd Burns, Hartselle
Secretary David Crawford, Marion
Treasurer William Edwards, Jr., Enterprise
Reporter Ralph Parker, Beauregard
1942-43
President Dan Easterling, Clio
Vice President Hilton Register, Slocomb
Secretary James Revis Hall, Gordo
Treasurer John William Eddins, Frisco City
Reporter Hudson Calfee, Isabella
1943-44
President Thomas Nevin, Moundville
Vice President Rex Locklar, Goshen
Secretary Paul Wilson, Lexington
Treasurer Elson Powell, West Point
Reporter Hansell Groom, Isabella
1944-45
President Thad Salmon, Auburn
Vice President Wayne Thompson, Fort Payne
Secretary Louie Chapman, Midland City
Treasurer Merrill Carlisle, Notasulga
Reporter James Bouchillon, Reform
Sentinel Clarice Beech, Chatom
1945-46
President Max McLaughlin, Blue Springs
Vice President Freddie Duke, West Point
Secretary Joe Hughes, Geneva
Treasurer Martin Cranford, Arab
Reporter Marlin Robinson, Susan Moore
Sentinel Charles Stringfellow, Greenville
1946-47
President Edsel Thomaston, Kinston
Vice President Carl Watson, Georgianna
Secretary Milford Bonner, Reform
Treasurer Kerna B. Tidwell, Susan Moore
Reporter Joe Pace Palmer, Leroy
1947-48
President Dane Lowrey, Jemison
Vice President Bobby White, Riverton
Secretary Ralph Ethridge, McAdory
Treasurer Eldred Croft, Straughn
Reporter Wayne Upton, Centre
1948-49
President Nick Lindsey, Orrville
Vice President Bob Salmon, Auburn
Secretary S.J. Noah, Glencoe
Treasurer Buddy Clark, Kinston
Reporter Douglas Mitchell, Corner
1949-50
President Elton Pierce, Tanner-Williams
Vice President Harvey Tollison, Pell City
Secretary Jack Lasseter, Southside
Treasurer Edwin Johnson, Flomaton
Reporter Homer Vinson, Red Bay
Past Alabama FFA State Officers | 1929-1939
1929-30
President Earl Soloman, Uriah
Vice President Page Kilmer, Rogersville
Secretary Oliver Manning, Isabella
Treasurer Jim Espy, Midland City
Reporter Lloyd Ezell, Ozark
1930-31
President Julous Carnell, Blountsvill
Vice President C.W. “Bill” Mason, Cherokee
Secretary Harvey Milligan, Ramer
Treasurer Phillip Thomas, Athens
Reporter Marvin M. Durbin, Isabella
1931-32
President C.W. “Bill” Mason, Cherokee
Vice President Byron Cowart, Evergreen
Secretary Sam Price Jones, McKenzie
Treasurer Earnest Thornhill, Abbeville
Reporter W.F. Owens, Holtville
1932-33
President Earnest Thornhill, Holtville
Vice President Keith Ferrell, Uriah
Secretary Clyde Davis, Lamar County HS
Treasurer Albert Ellison, Ramer
Reporter Perry Clay, Glencoe
1933-34
President Austin Ezell, Spruce Pine
Vice President Perry Clay, Glencoe
Secretary Ed Christian, Fernbank
Treasurer Willard Brown, Evergreen
Reporter Clifford Manning, Maplesville
1934-35
President Ernie Lee Robinson, Randolph
Vice President Ennis Young, Mount Hope
Secretary J.P. Dodd, Walnut Grove
Treasurer Seals Menefee, Grady
Reporter Sammie Pate, Shelby
1935-36
President A.C. Allen, Jr., Holtville
Vice President William Crawford, Marion
Secretary Neil Martin, Wetumpka
Treasurer Cecil Cobia, Cedar Bluff
Reporter Joe Camp, Nokomis
1936-37
President C.W. Wells, Jemison
Vice President William Crawford, Marion
Secretary Roger Nance, Gurley
Treasurer Pete Turnham, Milltown
Reporter Ronald Sellars, Ramer
1937-38
President O’Neil Sewell, Wetumpka
Vice President Marvin Smith, Cullman
Secretary Bradley Twitty, Cherokee
Treasurer Pete Turnham, Milltown
Reporter Maxwell Lewis, Ramer
1938-39
President Dolphus Price, Falkville
Vice President John B. Richardson, Cortelyou
Secretary John Bill Knowles, Headland
Treasurer Hulon Tew, Slocomb
Reporter Archer Gilmore, Sulligent
1939-40
President John Bill Knowles, Headland
Vice President Hollis Smith, Killen
Secretary Roy F. Fuller, Notasulga
Treasurer Albert D. Nash, Odenville
Reporter L.C. Fitzpatrick, Gaylesville

Convention & Competition

Location of Past Conventions
1934-1946 Alabama Polytechnic Institute, Auburn
1947 Phillips High School, Birmingham
1948-1968 Alabama Polytechnic Institute, Auburn

(renamed Auburn University in 1960)

1969-1976 Garrett Coliseum, Montgomery
1977-2003 Montgomery Civic Center, Montgomery
2004-2009 Auburn University, Auburn
2010-present Montgomery Renaissance, Montgomery
Prepared Public Speaking CDE Winners

1936 – John W. Calhoun, Notasulga Chapter.
1937 – Roy Fuller, Notasulga Chapter
1938 – Glenn Curlee, Holtville Chapter
1939 – Claborne Brazeal, Reform Chapter
1940 – R. C. Horn, Samson Chapter.
1941 – R. L. “Red” Jones, Carrollton Chapter (National Winner)
1942 – Dan Easterling, Clio Chapter
1943 – Ralph Tanner, Corner Chapter
1944 – Jack Helms, Enterprise Chapter
1945 – Max McLaughlin, Blue Springs Chapter
1946 – Bill Hobbs, Jacksonville Chapter
1947 – Earl Robbins, Evergreen Chapter
1948 – S. J. Noah, Glencoe Chapter
1949 – Dow B. Erwin, Glencoe Chapter
1950 – James Rea, Notasulga Chapter
1951 – Gaines Granade, Leroy Chapter
1952 – John Hayes, Five Points Chapter
1953 – Tom Tomson, Aliceville Chapter
1954 – Ronnie Erwin, Glencoe Chapter
1955 – Oscar Jones, Jr., Prattville Chapter
1956 – Garland Bond, Greensboro Chapter
1957 – George Guess, Jr., Stevenson Chapter
1958 – Guy Solley, Glencoe Chapter
1959 – Bobby Wiggins, Opp Chapter
1960 – Curtis Nolen, Blountsville Chapter
1961 – Jimmy Barnes, Sulligent Chapter
1962 – Eddie Freeman, Columbia Chapter
1963 – Leonard Smart, Fairhope Chapter
1964 – Terry Wheat, Reform Chapter
1965 – Kenneth Wade, Ider Chapter
1966 – Eddie Barr Griffin, Eufaula Chapter
1967 – Mike Smith, Gordo Chapter
1968 – Jeff Norrell, Hazel Green Chapter
1969 – Joe Carmichael, Enterprise Chapter
1970 – Harold Grooms, Prattville Chapter
1971 – Bill Cofield, Woodland Chapter (National Winner)
1972 – Spencer Means, Eutaw Chapter
1973 – Terry Johnson, Geraldine Chapter
1974 – Randy Vaughn, Hayden Chapter
1975 – Eddie Blizzard, Scottsboro Chapter (National Winner)
1976 – Eric Summerford, Falkville Chapter
1977 – Jed Butler, Guin Chapter
1978 – Greg Pitts, Scottsboro Chapter
1979 – Stephen Cobb, Jacksonville Chapter
1980 – Michael Chapman, Woodland Chapter
1981 – Morris Baker, Eutaw Chapter
1982 – Barry Watts, Eclectic (Elmore County) Chapter
1983 – Bruce Tucker, Tanner “B” Chapter
1984 – Lee Camp, Talladega AVC Chapter
1985 – Lamar White, Auburn Chapter
1986 – Jody Brewer, Citronelle Chapter
1987 – Tim Moore, Beulah Chapter
1988 – Kim Sanders, Marbury Chapter
1989 – Shawn Hubbard, Marbury Chapter
1990 – Brandon Abbot, Arab Chapter
1991 – Richard Scott, R.C. Hatch Chapter
1992 – Elizabeth Ellis, W.S. Neal Chapter
1993 – Jamie Brothers, Douglas
1994 – Katie Hammett, Jacksonville Chapter
1995 – Dennis Fuqua, W. S. Neal Chapter
1996 – Amber Miller, Louisville Chapter
1997 – Andrea Gasser, West Point Chapter
1998 – Bryce Ulrich, Jacksonville Chapter
1999 – Ellen Knight, Wadley Chapter
2000 – Josh Johnson, Jacksonville Chapter
2001 – Sara Borchik, Enterprise Chapter
2002 – Devin Dotson, Red Bay Chapter
2003 – Christopher Randolph, Jr., Jacksonville Chapter
2004 – Megan Piland, Kinston Chapter
2005 – James Randolph, Jacksonville Chapter
2006 – Karen Baggett, Lawrence County Chapter
2007 – Katelyn Harris, Marbury Chapter
2008 – Salora Wright, Clements Chapter
2009 – Elizabeth Wilson, Jacksonville Chapter
2010 – Zachary Jones, Spring Garden Chapter
2011 – Kathryn Ray, Montevallo Chapter
2012 – Danielle Cassady, East Limestone Chapter
2013 – Nikki Giba, Cherokee Chapter
2014 – Wade Gossett, Hokes Bluff Chapter
2015 – Anna Pollard, Jacksonville Chapter
2016 – Jasey Black, Clements Chapter
2017- Seth Ingram, Susan Moore Chapter
2018 – McKenzie Gay, Woodland Chapter

North District Elimination Results
South District Elimination Results
Central District Elimination Results

Districts

History of FFA Districts in Alabama

FFA districts in Alabama date back to 1934, when several chapters organized themselves into three districts, simply called districts 1, 2, and 3. Although membership in districts was voluntary, most chapters chose to affiliate themselves with a district to take advantage of the member opportunities available at that level. By 1936, Alabama had twenty-two districts that included 114 of the state’s 138 FFA chapters. Most of these districts were named for a nearby city, although a few were named for a county or geographic location. Some of these districts were Andalusia, DeKalb County, Gadsden, East Alabama, Montgomery, and Muscle Shoals.

The number and size of districts has varied a great deal over the years, as districts often were reorganized every few years based upon membership trends and the number of state staff members. In the 1950s and early 1960s, Alabama was divided into the Northeast, Northwest, Central, Southeast, and Southwest districts. In the mid 1960s, the state was reorganized into the North, North Central, South, and South Central districts. Several years later, Alabama had six districts: North, Northeast, Southeast, Southwest, East Central, and West Central. The Southwest Central and Southeast Central districts were organized in the mid 1970s, bringing the total number of districts to eight. In 1991, Alabama was reorganized into four districts, North, Central, Southeast, and Southwest. The Southeast and Southwest districts were consolidated into the South district in 2000. Today, the district organization continues to be a vital component of the Alabama FFA, as it provides opportunities for leadership and friendly competition among chapters.

State Program of Activities

Alabama FFA Program of Activities

Alabama FFA Wall of Honor

The following individuals have been inducted to the Alabama FFA Foundation Wall of Honor (with their sponsor listed next to their name). If you are interested in having someone submitted for consideration, please review the following documents here.

2018

Greg Adams – Family and Friends of the Hartselle FFA

David Cole – Alabama Farmers Federation

Gerald Dial – Dan Worthy

Nate Jaeger – Alabama Farmers Federation

Brad Willis – Rehobeth Young Farmers and FFA

2017

Shannon Burns – Etowah County Farmers Federation

Waymon Buttram – Dekalb County Farmers Federation

Jacob Davis – Friends of Alabama FFA

John Dorrill – Pike County Farmers Federation

Greg Hamner – Family, Friends and Past FFA Students

Jennifer Himburg – Alabama Farmers Federation

Cecil Medders – Alabama Power Company

Turner Porter – Elmore County High School

Jimmy Sanford – Alabama Power Company

Spencer Smith – Former FFA Officers

Dan Worthy – Clay Central FFA Chapter

2016

Randy Britnell – Arab FFA

O. R. Dennis – Arab FFA

Gary Hall – Family and Former Students

Mike Kilgore – AL Farmers Federation & Jerry Newby

David Stonebraker – Calhoun County Ag Teachers and Students

Bruce Tidwell – Appalachian FFA and Joe & Karen Gossett

Randy Wilkins – Arab FFA & Holly Pond FFA

2015

David Ashe – Former Students

Mike Casey – Friends and Family

Jim Pate – Friends and Family

Hinton Stinson – Former Students

2014

Marion J. Chamness – Family & Friends

Jeff Newman – Alfa

Ruby M. Pate – Family-Friends-Sand Rock FFA Alumni

Terry Sheffield – Washington Co FFA

Gary Dan Williams – Former Students

2013

Randy M. Blacklidge – Elkmont FFA

Kay Ivey – Alfa

Howard Edward Kennedy – Robert Lee Bradley, Sr.

Byron F. Rawls – Past State Officers

2012

Jerry Keith Adair – Friends

John Meeks – Friends

Brandon Moore – Alfa

Tom Whatley – Alfa

2011

Mark AndrewsBrantley – FFA

Angus Carver – Friends

Dennis Deaton – Friends

Greg Martin – Etowah FFA

Donald Sewell – Friends

Jimmy Sewell – Friends

Hue E. Smith – Friends

Joey Frank Snell – Ariton FFA

Huey Preston (Pete) Walker Jr. – Friends

P.M. Wilder – Former Students

2010

Ricky Bass – Students and Friends

Paul Beasley – FFA Alumni and Supporters

Shane Bryan – Friends

Ronald Harris – East Limestone FFA

Cecil Hilburn Hillestad – Friends

L. J. Howell – Friends

Elmer Jackson – Friends

Tommy Loper – Millry FFA

Bob Moorehead – Students

Henry Francis Penton – Friends

Mahlon Richburg – Lee County Farmers Federation

Rusty Roden – Family and Friends

Van Smith – Grace Smith

John Sudduth – Spring Garden FFA

Asa C. Teague – Friends

Michael Hutto – Wetumpka FFA

2009

J. D. Wigley – Friends

Hewell Bishop – Woodland FFA and Alumni

Terry Johnson – Geraldine FFA

Phillip Ellis – Friends

2008

Arthur Floyd – Friends

Gene Ragan – Rehobeth Young Farmers

Thomas W. Staples – James E. Long

Herbert Trulove – Red Bay FFA

Alton McFarland – Jerry Gates

W. Kyle Roberson – Friends

2007

Clayton Spencer – Friends

Bill Boyd – Friends

Stanley Morris – Friends & ALFA

Kenny Boyd – Teachers & Young Farmers

R. S. Jones – Friends

C. C. Martin – Friends

Robert C. Hughes – Friends

Wm. Franklin Fred Rush – Friends & Family

L. A. Robinson – Friends & SAASC

Rev. Alfred H. Cooper – Friends

Harold Barrow – Smiths Station FFA

2006

Mike Harrelson – FFA Members & Family

Phillip Cherry – Former Students

Wayne Wortham – Small Town Bank

W. E. Cooper – Family

Doug Caddell – Curt Lee

Joe Parrish – Southeast Teachers

M. D. “Moon” Thornton – Former Students

Charlotte Hollis – Curt Lee

Jerry Newby – Friends

Bob Riley – Alabama Poultry & Egg Association

Woodie Paige, Jr. – Smith Station FFA

Earl Saxon – Etowah County FFA Chapters

James Turner – Former Students

M. H. Moses – Former Students

Prince Preyer, Jr. – Former Students

Tim McCoy – Jackson County Teachers

Sandy Fields – Friends

Harold “Buddy” Pittman – Smiths Station FFA

Gene Galloway – Former Students

2005

John J. Lewis – Friends

Laymon Phillips – Friends

Troy D. Newton – Southeast Teachers

Rod Reynolds – Friends & Students

Frank Trione – Friends

Cecil Gant – Family, Friends, & Students

Marvin Brand – Friends

Joe Carothers, Jr. – Houston County Farmers Federation

Grady Hendrix – Friends

Pete Turnham – Friends

Coles Nix – Friends

2004

Darrell Hicks – Cullman County Farmers Federation

Randall Paramore – Friends

Cayce Scarborough – Friends

W. T. Porter – Friends

Woodie Pugh, Sr. – Friends

Curt Lee – Walker County Farmers Federation

Billy Powell – Friends

Remus Shade – Friends

Terry Foshee – Friends

Bobby J. Thomas – Friends

Paul Pinyan – ALFA

Jeff M. Beasley – Friends

James M. Morris – Friends

Lamar Dewberry – Lineville FFA

Lavord W. Crook – Friends

Eloise Lewis – Friends

2003

Leonard R. Brown – Friends & Family

Tommy Odom – Friends

C. R. Bass – Slocomb Alumni

Socrates Harper – Friends

Gordon Patterson – Students

Terry Huff – Friends

H. Jackie Ganus – Friends

Grover Morrow – Friends

Alvin H. Halcomb, Jr. – Friends

Leon Gipson – Friends

N. D. Steele – Friends

2002

Jack Chandler – Friends

L. G. McDonand, Sr. – Friends

L. L. “Red” Sellers – Friends

Paul C. Dean – Friends

Dewel C. Lott – Friends

2001

Burl Quimby – Friends

O. D. Gissendanne – Friends

Barry Bailey – Friends

Joe Stone – Friends

Allen Bice – Friends

2000

Earl Fisher – Friends

Philip Paramore – Friends

Charles W. Reed – Southwest District Teachers

Alan Waters – Friends

B. J. York – Curt Lee

Bill Gibson – Curt Lee

Jim Simpkins – Curt Lee

Kenneth Cook – Friends

1999

Bab Brand – Friends & Family

Keith Tuberville – Friends

Terry Sisco – Friends

Charles Crawford – Friends

Gilbert Butler – Friends

Curtis Eiland – Friends

Billy Bryan – Friends

1998

Fred W. Wood – Friends

Betty Wright – Friends

Wesley Grant – Baldwin County Teachers

Mindy Stringer – Family

Dennis R. Tierce – Friends

Eurell Gilbert – Friends

David C. Fleming – Friends

Glenn Adderhold – Joe Broadwater

Sammie Pate – Friends

Danny Hooper – Friends

John R. Whaley – Friends

Harold Lipscomb – Friends

1997

Charles Tew – Friends

Mike Tidwell – ALFA

C. S. Bazemore – Friends

Frances Mizell – Past State Officers Alumni

Joe L. Brown – Friends

J. C. Hollis – Friends

E. W. Underwood – Mrs. E.W. Underwood

1996

Paul B. Holley – Agribusiness Education

Douglas Rigney – ALFA

Jim Cravey – ALFA

Wallace F. Rasberry – Students and friends

Charles McCay – ALFA

Jimmy Owen – Agriscience Education

H. N. Lewis – Agribusiness Education